سفارش تبلیغ
صبا
فروشگاه اینترنتی روم-دکور
بهترین دستیار دانش، بردباری است . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :17
بازدید دیروز :67
کل بازدید :426875
تعداد کل یاداشته ها : 48
97/9/23
7:50 ص
موسیقی

در این زمینه،احادیث‏بسیارى نقل شده که در اینجا مجال پرداختن‏به آنها نیست. (3) رسول خدا(ص)نماز جمعه را«حج مساکین‏»دانسته (4) و آنرا موجب آمرزش گناهان شمرده است. (5) نماز جمعه،نمایش وحدت و قدرت مسلمانان و میعاد نمازگزاران‏مؤمن است.

رسول خدا(ص)در آغاز هجرت،وقتى به مدینه رسید،اولین نمازجمعه را براى مردم بپا داشت و این اجتماع شکوهمند و سازنده راپایه گذارى کرد.

این نماز،بعد سیاسى و حکومتى دارد.خطیب و امام جمعه،یا حاکم‏مسلمین است،یا کسى که از طرف رهبرى،به این سمت منصوب شده‏است.

برکات و آثار سازنده تربیتى و اجتماعى این عبادت سیاسى بسیار است،که به چند نمونه اشاره مى‏شود:

1- تقویت روحیه اخوت و برادرى

چرا که همه،از هر جا،در یک مجمع و مصلا گرد مى‏آیند و با رنگ‏هاو نژادهاى مختلف کنارهم مى‏نشینند.آنچه در نماز جماعت‏بود،به‏مراتب بیشتر و قوى‏تر در نماز جمعه،این تجمع هفتگى مسلمانان وجوددارد.

2- تشکل نیروهاى اسلام

این عبادت،به نوعى مسلمانان را بر محور عبادت و نماز،تشکل ویکپارچگى مى‏بخشد و مایه ارعاب دشمنان اسلام و خنثى شدن‏توطئه‏هاى تفرقه افکنانه و شایعه‏هاى آنان است.

3- رشد فکرى-سیاسى مسلمانان

به مقتضاى مطالب آگاهى بخشى که در خطبه‏هاى جمعه بیان‏مى‏شود،مردم از مسائل سیاسى کشور خود و جهان با خبر مى‏شوند و باآشنایى به وظایف اجتماعى خویش،در صحنه اجتماع حضور بیشترمى‏یابند.

4- تقویت روحیه جمعى

این نیز از آثار نماز جمعه است که قطره‏هاى پراکنده افراد انسانى رادر یک اقیانوس،گرد مى‏آورد و همه با ارتباط متقابل و شناسایى هم،روحیه اجتماعى پیدا مى‏کنند و انزوا و فردگرایى از بین مى‏رود.

5- مرکزیت‏بسیج مردم

سنگر نماز جمعه،بهترین جاى دعوت مردم به بسیج‏شدن براى جهادو دفاع و حل مشکلات اجتماعى و یارى رسانى به دیگران است.این‏قدرت عظیم مردمى که در نماز جمعه متجلى مى‏شود،همواره مورد توجه‏بوده و در صدر اسلام نیز،رسول خدا(ص)و امیرالمؤمنین(ع)از مساجد و پس از خطبه‏ها،افراد را بسیج کرده و به جبهه‏هاى جهاد،مى‏فرستادند.

و بسیارى آثار دیگر... (6

پی نوشت:

3- مى‏توانید به منابع زیر مراجعه کنید:بحار،ج 89 ص 122،وسائل،ج 5 ص 1-من لا یحضرج 1 ص 409،کنزالعمال،ج 7 ص 707 و ج 8 ص 368.

4- الجمعة حج المساکین(بحار،ج 89 ص 199.

5- وسائل،ج 5 ص 3.

6- در باره نماز جمعه،جزوه‏«نماز شکوهمند جمعه-»از انتشارات در راه حق،براى مطالعه‏مفید است.


87/3/7::: 2:6 ع
نظر()
  
  
<      1   2      
  • کد نمایش افراد آنلاین